Arama Kurtarma Köpekleri Hakkında Bilinmeye Değer 10 Bilgi

, Adana veteriner, Online EğitimArama Kurtarma Köpekleri Hakkında Bilinmeye Değer 10 Bilgi

Malum 30.10.2020 tarihinde İzmir merkezli üzücü bir deprem hadisesi yaşadık. Deprem sonrası süreçte en önemli saat ilk 72 saat olarak bilinmekte. Bu süreçte hızlı olunması gerekliliğinin de önemi çok büyük. Bu noktada arama kurtarma köpeklerine büyük görevler düşüyor.

Arama kurtarma köpekleri hakkında sizi bilgilendirmeye çalışalım.

Açık fikirli, itaatkâr ve öğrenmeye istekli.

Temel olarak, neredeyse her köpek, cinsi ne olursa olsun, arama kurtarma köpeği olarak eğitilebilir. Sağlıklı, dirençli, öğrenmeye istekli, görev çözme ile ilgilenen ve güçlü sinirlere sahip olmalıdır. Ek olarak, köpeğin orta büyüklükte olması ve bazı yerlerde bakıcısı tarafından taşınması gerektiğinden çok ağır olmaması gerekir.

Arama kurtarma köpeği işi ekip işidir.

Arama kurtarma köpeği, bakıcısı ile birlikte iyi koordine edilmiş bir ekip oluşturur. Eğitim sırasında ve acil bir durumda karşılıklı destek ve güven, arama kurtarma köpeği çalışmalarında hayati önem taşır. Köpek bakıcısı fiziksel ve zihinsel olarak dirençli olmalı, köpeğe karşı empati kurmalı, konuşlandırmaya hazır ve bir takım oyuncusu olmalı ve köpeğin vücut dilini doğru bir şekilde yorumlayabilmelidir. İnsanlar ve köpekler için ilk yardım konusunda uzmanlığın yanı sıra operasyonel lojistik de gereklidir.

Hayat kurtarmak için eğitim.

Eğitilen görev ekipleri, hem köpekler hem de bakıcıları olmak üzere iki ila üç yıllık yoğun eğitime tabi olurlar. Genç köpekler, kolay arama ve uyarı egzersizleriyle şakacı bir şekilde başlarken, deneyimli köpekler burun ve itaat çalışmaları ve el becerisi açısından karmaşık senaryolarla yüzleşmelidir. İkincisi, köpeğin aynı zamanda dengesiz olabilen zorlu zeminde sakin bir şekilde hareket etme ve engelleri bağımsız olarak aşma yeteneğidir.

Yılda 600 eğitim saati.

Arama ve kurtarma köpeği çalışması, zaman alan ancak tatmin edici bir gönüllü çalışmadır. Ortalama olarak, yüksek bir eğitim düzeyini korumak için bazı aylarda 50 saate kadar eğitim gerekir. Köpeklerin eğitimi genellikle sekiz haftalıkken başlar. En az iki yıl boyunca tek bir arama kurtarma köpeği yetiştirmenin maliyeti yüksektir.

Arama kurtarma köpeklerinin boş zamanları.

Köpekler boş zamanlarında köpek olabilir: kırsalda uzun yürüyüşler, kumda çukurlar kazma, yüzmek veya güneşte tembel tembel uzanmak ve hiçbir şey yapmamak. Tabii küçük çapta da meşgul oluyorlar, bunu talep ediyorlar. Ancak temel kural, boş zamanın boş zaman olarak kalması ve köpeklerin dinlenebilmesi gerektiğidir. İş ve dinlenme arasında sağlıklı bir denge, özellikle arama kurtarma köpekleri için çok önemlidir.

220 milyon koku hücresi.

Köpekler, insanlara kıyasla yaklaşık 40 kat daha fazla koku alma hücresine sahiptir ve bu nedenle, kendine özgü koku alma duyuları nedeniyle kayıp kişilerin aranmasında veya gömülü kişilerin kurtarılmasında yeri doldurulamaz yardımcılardır. Yaklaşık 220 milyon koku hücresi ile deneyimli bir çığ veya moloz arama köpeği, insanları on metre derinliğe kadar bulabilir ve gösterebilir. Eğitimli bir alan arama köpeği, insan kokusunu 200 metreye kadar algılayabilir. Bu nedenle modern teknolojiden ve insanlardan çok daha üstündür.

Yardım isteyin.

Kazalar veya felaketler meydana geldiğinde ve insanların başı belaya girdiğinde, profesyonel olarak eğitilmiş arama kurtarma köpekleri ekipleri genellikle tek umuttur. Çoğu durumda, ödevler, kaybolan kişilerin – genellikle yaşlılar, demanslı veya intihara meyilli kişiler ya da çocuklar – aranmasını içerir. İnsan arama birimleri geniş bir alanı araştırmak için birkaç saate ihtiyaç duyarken, köpeğin ince burnu sayesinde kayıp kişiyi bulmak için bazen birkaç dakikaya ihtiyacı vardır.

5 disiplin, 1 hedef – hayat kurtarmak.

Arama ve kurtarma köpekleri izleme, alan, çığ, moloz ve su araması için eğitilmektedir.

Yılın 365 günü göreve hazır.

Uluslararası Arama Kurtarma Köpek Örgütü’nün ve AFAD Köpek Eğitim Merkezi’nin 120’den fazla üye kuruluşu, yılın 365 günü 24 saat bekleme modunda.

Hak edilmiş emeklilik.

İnsanlarda olduğu gibi yaşla birlikte verimlilik azalır ve yaşa bağlı sınırlamalar belirgin hale gelir. Burada köpeği yaşa ve fiziksel durumuna göre kullanmak veya köpeği görevlerden çekmek ve sadece eğitimde, dozajda ve yaşına uygun olarak çalışmasına izin vermek köpek bakıcısının sorumluluğundadır. Köpekleri hemen işten çıkarmamak önemlidir. Bir arama kurtarma köpeği olarak görev, her zaman onların hayatıdır ve bu böyledir ve tıpkı en iyi bir sporcu gibi, yaşlarına göre eğitilmeli veya çalıştırılmalıdır.

2020-10-31T14:28:54+03:00

About the Author:

Yorum Yap