Hayvanların Romantik Alışkanlıkları

, Adana veteriner, Adana Veteriner KliniğiHayvanların Romantik Alışkanlıkları

Kediler sizi kedi olarak görüyor, insan olarak değil, fiziksel görünüşümüzden dolayı her ne kadar çok farklı bir kedi türü gibi algılasalar da, bizi kedi zannediyorlar. Bu yüzden size, kafasını sürerek kendi selam şekli ile selam verir, yani sizi kabul ettiğini göstermektedir.
Köpeklerde zaman algısı var mı? Eve geleceğiniz zamanı nasıl biliyorlar, bu durum zaman algısıyla gelişen bir alışkanlık mı? Hayır, aslında köpekler, kokunuzun evdeki yoğunluğuna göre, eve gelip gelmediğinizi tahmin ediyor.
Köpekler öpüşür mü? Evet, vahşi çayır köpekleri, öpüşerek birbirlerini selamlar.
Ya köpeğiniz oyun oynarken aniden sebepsiz yere hapşırıyorsa! Araştırmaların sonucuna göre, bunun anlamı ortamda toz olması değil, size kavga etmek amacıyla yaklaşmadığını sadece boğuşmak istediğini anlatmaya çalışıyor olmasıymış. Northampton Üniversitesinde yapılan bir diğer araştırmaya göre, inekler gruptaki diğer inekler arasından kendine arkadaş seçiyor ve hatta en iyi arkadaşlarını belirleyip, onlarla vakit geçirdiğinde daha mutlu oluyor. Araştırmada yakın arkadaş olan ineklerin birlikteyken oksitosin salgılamaya başladığı tespit edilmiş. Aynı zamanda dost inekler yan yana iken kalp ritimlerinin de daha düzenli olduğu ortaya çıkmış.
Köpeğiniz yanınızdayken hem köpeğinizin hem sizin oksitosin hormonu seviyeniz artar ve kalp atışlarınız da düzenli hale gelir, yani siz onu, o da sizi çok seviyor.

Deniz samurlarının su üstünde uyurken, akıntıya kapılmamak için birbirlerinin ellerini sıkıca tuttuğunu biliyor muydunuz?

Keçi ve koyunların memleketlerine özgü aksanları vardır.

Peki ya yeni bir fil doğduğunda, gruptaki diğer tüm dişi fillerin yeni bebek fili kutlamak ve doğduğunu haber vermek için hep birlikte burunlarından trompeti andıran bir ses çıkardıklarını biliyor muydunuz?

Su samurunun serveti nedir? Yavrusuna miras olarak ne bırakır, biliyor musunuz? Sadece bir çakıl taşı… Su samuru tarafından uzun zahmetlerle aranıp bulunan çakıl taşı, su samurunun mücevheridir ve onu koltuğunun altında ömrü boyunca taşır ve asla hiçbir yerde unutmaz.
Bebek yunuslar doğar doğmaz nasıl annesinin sesini tanır? Yunusların meşhur ıslıkları vardır, bu tiz ıslıkları ile hamileyken karnındaki yavrusuna ninniler söyler, bu sesi duymaya alışan cenin, doğduğunda annesinin sesini hemen tanır. Annesi çağırdığında hemen tepki verir ve su içinde balık olarak yaşayan bir canlı için bu durum türün çoğalmasında avantaj sağlar.

Yunuslar, balon balıklarına sürtünmeyi çok sever, çünkü balon balıklarına sürtündüklerinde, daha relax ve mutlu olurlar.

Hiç çiçeğin üstünde hareketsiz duran bir arı gördünüz mü? Aslında arı o anda tam olarak uyuyakalmış durumda! Arıların, nektar ve polen yediklerinde uykusu gelmeye başlar, bu yüzden de sık sık çiçeklerin üstünde uyuyakalırlar.

Kuşlar bizi tanır mı? Kargaların yüzleri tanıdıkları ortaya çıktı. Belki de sadece yiyecek için bize yaklaşmıyorlardır.
Yüzlerinde hep şaşkın ve mutlu bir ifade ile gezen sincaplar da bir o kadar duygusal! Ebeveynleri ölmüş sincaplar, diğer sincaplar tarafından evlat edinilirler.

Sincaplar, tohumlar arayıp bulur ve bu tohumları yiyecek olarak depolarlar ama bazen nereye gömdüklerinin bir türlü hatırlayamazlar ve onların bu unutkanlıkları, ormanlarda her yıl yeni ağaçların doğaya katılmasıyla sonuçlanır.

Erkek penguenler, üremek için dişi seçtiklerinde, dişi için en güzel çakıl taşını aramaya başlarlar, çünkü bu çakıl taşı, dişi penguenin alyansı olacaktır. Bu yüzden özenle en güzel taşı seçen erkek penguen, taşı dişiye götürür ve dişinin beğenmesini ve teklifi kabul etmesini bekler. Ayrıca penguenler tek eşlidir ve anne avlanmaya gittiğinde, baba penguen kuluçkaya yatar.

Penguenlerden bazılarının gıdıklandığı gözlemlenmiştir.

Kaplanlar da kedidir ama evcil kediler gibi mırıldayamazlar, bunun yerine gözlerini kapatıp burnundan ve genizlerinden farklı bir ses çıkararak mutluluklarını belli ederler.
Ahtapotlar, yuvalarını dekorasyonunda çok hassastır, kumlarla ve taşlarla yuvalarını şekillendirip, süslerler, kısacası kendi bahçelerini yaparlar, Beatles’ın octopus’s garden şarkısı da bu romantizm üzerine yazılmıştır.
Ördekler sörf yapabilir mi? Evet, ördekler, kendilerine yaklaşan dalgaları gözlemleyerek su dalgalı olsa da üstünde kalmayı başarırlar, yani sörf yaparlar.

Akvaryumdaki balığınız sizi tanır mı?
Evet, yapılan araştırmalar da bazı akvaryum balıklarının sahiplerini tanıdığını hatta onlarla oynamaktan ve onlar tarafından okşanmaktan hoşlandıklarını gösterdi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-03-15T15:06:58+03:00

About the Author:

Yorum Yap