Kediler Hamileler İçin Güvenli midir?

, Adana Veteriner Kliniği, Kedi Kısırlaştırma, SağlıkKediler Hamileler İçin Güvenli midir?

Toplumda hamilelere toksoplazma paraziti nedeniyle evcil hayvan beslememeleri yönünde baskı yapılır. Makalemizde doğru bilinen yanlışları yazmaya çalıştık.

Toplumda kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öyküleri sıkça anlatılmaktadır. Bu nedenle hamileler genelde kedi-köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler, aile büyükleri tarafından bu dostlarını terk etmeleri için baskı görürler. Kedilerden bulaştığına inanılan ve düşüğe neden olan parazit “toksoplasma gondii”dir ama işin gerçeğinde insanlara bulaşan toksoplazma enfeksiyonlarında kediler bilinene göre çok daha masumdur.

Kedi bağırsağı toksoplazma paraziti için ideal üreme yeri olmasına karşın hastalığın insanlara bulaşmasındaki tek neden kediler değildir. Toksoplazma sıklıkla evdeki kedilerden değil kedi dışkısı ile temas etmiş sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması ve enfeksiyona yakalanmış hayvanların etlerinin iyice pişirilmeden yenmesi ile bulaşmaktadır.

Toksoplazma sadece kemirgenleri (fare gibi) avlayarak yiyen kedilere bulaşır. Eğer kedinizi sokağa çıkarmıyorsanız ya da çiğ et ile beslemiyorsanız toksoplazmaya yakalanmaları riski sıfıra yakındır.

Toksoplazma ile enfekte olan kedi 2-3 hafta süreyle dışkısı ile paraziti yayar. Ardından bağışıklık kazanan kedi yeniden hastalanmaz ve bulaştırıcı olmaz. Sokak kedileri ise toksoplazmayı genellikle yavrulukları döneminde geçirdikleri için büyüdüklerinde genellikle bulaştırıcı olmazlar.

Kedi dışkısı ile atılan parazitlerin bulaşıcı özellik kazanması için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Bu nedenle kedinizin kumunu düzenli olarak 24 saatte bir değiştiriyorsanız kedinizde bulaştırıcı aktif enfeksiyon olsa bile parazitin size bulaşması çok uzak bir olasılıktır.

Hamilelik sırasında kedinize dokunabilir, sarılabilir, onu sevebilir ve aynı ortamda bulunabilirsiniz. Yalnız ona dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamalı ve yıkamadan önce elinizi ağzınıza asla götürmemelisiniz.

Her ihtimale karşı kedinizin kumunu kendiniz değiştirmemeli, eğer bunu yapacak başka kimse yoksa kumu mutlaka eldiven giyerek değiştirmelisiniz.

Bize Ulaşın

Telefon: +90(533) 193 72 84

Son Yazılar

Hizmetlerimiz

Minik dostlarınız için geniş kapsamlı sağlık hizmetleri burada!

heypati beyaz seperatör

Teknolojik yatırımları artırarak, hekimlik bilgisini geliştirici her türlü eğitim programlarını takip ederek, amatör ruh ile profesyonel hizmet kalitesini sentezleyip, sadece gerekli olan tedavi seçenekleri ile hayvan refahını en üst seviyede tutmak birincil önceliğimizdir.

Randevu Almak İçin Tıklayın
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
2021-04-16T13:26:58+03:00

About the Author: