KEDİLER KENDİ İSİMLERİNİ ANLAYABİLİR Mİ?

, Adana veteriner, Kedi Bakımı, Kedi KısırlaştırmaKEDİLER KENDİ İSİMLERİNİ ANLAYABİLİR Mİ?

Kediler söylediklerimizi anlıyor mu?

İşte tarihsel yönüyle kedilerin çağrıldığında isimlerini algıladıklarını gösteren bilgiler…

Kedilerin evcilleşme tarihçesine bakıldığında, 3.000 yıldan daha eski zamanlarda yaşamış Nedjem isimli tekir bir kedi ile başlıyor hikaye. 3. Thutmose döneminde sarayda beslenen bu kraliyet kedisine tatlı, hoş anlamına gelen Nedjem ismi , sevimliliği nedeni ile verilmiş. Sanıyoruz ki; çağırıldığında tepki veriyordu ki, eski insanlar o zamanlardan bu zamanlara kedilere hatta besledikleri tüm hayvanlara isim koyma alışkanlığı edinmiştir.

Scientific Reports’ un yayınladığı bir araştırmada, çoğu ev kedisinin ismi söylendiğinde başını ya da kulaklarını sesin geldiği yöne doğru çevirerek tepki verdiği rapor edilmiş. Ayrıca kediler isimlerini, diğer kelimelerden ayırt edebiliyormuş.

Bristol Üniversitesinde, insan – hayvan etkileşimi uzmanı biyolog John Bradshaw, kedilerin öğrenme becerisinin köpeklerinkinden daha gelişmiş olduğunu ortaya koydu. Lakin araştırmada, kediler başına buyruk ve asi canlılar olduğu için, ancak kendileri isteğinde tepki verdiklerini ve öğrendikleri davranışları sergiledikleri de belirtilmiş. Bradshaw, aratırma metodu olarak “ habituation – dishabituation” ( alışkanlık olan ve olmayan) tekniğinden yararlanarak  ve Tokyo Üniversitesi bilişsel biyoloğu Atsuko Saito vönderliğindeki araştırma ekibinin beslediği 11 evcil kediyi gözlemleyerek araştırmayı sürdürdü. Kedilerin sahipleri dört isimden oluşan bir isim listesi ile kedileri sınadı ve isimler kedilerin isimleriyle aynı tonlamada, uzunlukta ve ritimde söylendi. Sonuç olarak çoğu kedi ismini diğer isimlerden ayırt edip başı veya kulaklarıyla tepki verdi. Aynı araştırma daha sonra birlikte yaşayan 24k kedi ile tekrarlandı, bu sefer aynı ortamdaki diğer kedilerin isimleri söylendi ve kedilerin kendi isimlerine tepki verdiği görüldü. Büyük ihtimalle kediler ismi söylendiğinde kendisine yiyecek verileceğini, sevileceğini ya da ödül alacağını bilerek, isimlerine şartlanıyorlar. Kediler söylediklerimizin anlamını bilip bilmediği halen bilinmiyor ama kedilerin seslere anlam yükledikleri ve bunu açken daha istekli yaptıkları gözlemlendi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-02-29T00:23:36+03:00

About the Author:

Yorum Yap