Köpeğinizin aslen kimlerden olduğunu bilmek ister misiniz?

Köpeğiniz bir İngiliz soylusu mu yoksa Fransız soylu bir aileden mi, ya da ataları Amerikalı veya kuzey ülkelerinden mi geliyor? Şaka bir yana çoğumuz doğduğumuzdan andan itibaren kim olduğumuzu biliyoruz. Babamız kim ,annemiz kim, kardeşlerimiz kim, dedemiz, akrabalarımız kim? Bu durum hayvanlar için önemsiz gibi dursa da, aslında önemli ve hatta bilinçli bir çoğaltma için şart! Bazı evcil hayvan sahiplerinin soyun korunması adına cins evcil hayvan sahiplenme ve çoğaltma gibi bir tutkusu var. Bu durumda evcil hayvanınızın soyunun nereden geldiğini bilmek için şeceresi çıkartılır.

Peki nasıl çıkartılır bu şecere?

Evcil hayvanın üç kuşak geriye dönük ataları araştırılır. Araştırma, Türkiye’ de KIF ( Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) kurumu tarafından yapılır. Kinoloji, köpeklerle ilgili yürütülen bilimsel, zoolojik araştırmalardır. Dünya genelinde FCI, Türkiye’ de KIF tarafından verilen belge köpek soyağacı belgesidir. Bilinçsiz cins hayvan çoğaltma sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Hayvanlarda, aile veya akraba arası şekli çoğaltma, sınırlı gen havuzundan seçilen bozuk ama baskın genler, hayvanda kalıtımsal bedensel ve psikolojik hastalıkların görülme riskini artırır. Bu durumda da, kısa vadede sadece hastalıklı hayvanlarla uğraşırken, uzun vadede ise ırkın zarar görmesi söz konusudur.
Sadece evcil hayvanın atalarını öğrenmek için değil aynı zamanda soy ağacı oluşturmak adına ilk kez siz de federasyona kayıt yaptırabilirsiniz. Federasyona kayıt yaptırabilmek için köpeğinizle ve sizle ilgili belli koşullar gerekmektedir. Bu koşulları KIF ‘ın kendi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-02-11T21:36:11+03:00

About the Author:

Yorum Yap