BRITISH SHORTHAIR KEDİSİ

, SağlıkBRITISH SHORTHAIR KEDİSİ

BRITISH SHORTHAIR KEDİSİ

Yuvarlak sevimli suratları, kocaman yuvarlak gözleri, yumuşacık tüyleriyle British Shorthair kedi cinsi sıklıkla sahiplenilen evcil dostlarımız arasında… Gerek sevimli görünüşleri gerekse karakteriyle British Shorthair sahipleriyle oldukça mutlu, uzun seneler geçirebiliyor. Hadi biraz bu sevimli dostları yakından tanıyalım…

Yazımızı puanlamayı unutmayın 🙂

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

CİNSİN TARİHÇESİ VE KÖKENİ

İlk olarak British kedilerin kökeninden bahsetmek gerekirse, İngiliz kedi cinslerinden kısa tüylü olanı demek yanlış olmaz. İsminden de anlaşılacağı üzere bu cins ilk kez İngiltere’ de 19. Yy.’ da keşfedilerek yetiştirilmeye başlanmış. Harison Weir adlı bir kedi yetiştiricisi cinsi çoğaltmaya ve yetiştirmeye başlar. Sonrasında ilk kez 1871’ de Father Of The Cat Fancy isimli yarışmada Londra’ da Crystal Palace’ da dünyaca tanınır, sonraki yıllarda da birçok organizasyonda dereceler alır.

Lewis Carol’ un “ Alice in Wonderland” (Alice Harikalar Diyarında) kitabındaki Cheshire kedisinin de ilham kaynağıdır.

Tarihte ilk kez Romalı askerlerin sefer sırasında cinsi İngiltere’ ye taşıdığı bilinmektedir. Daha sonra cins, İngiltere’ deki diğer cinslerle çiftleşerek melezleşmiş olsa da asıl gen yapısı fazla değişmemiştir. Pers kedileriyle de çiftleştikleri biliniyor. Pers kedilerle çiftleşenler, cinsin uzun tüylü türü olan British Longhair olarak günümüze gelmişlerdir. Bu farklı cinsler, British Shorthair kedi cinsine daha yetenekli birer avcı olmaları konusunda oldukça katkıda bulunmuş. Üstelik sadece bu yönden değil cinsin daha olgun ve karakterli olmasına da yardımcı olduğu düşünülüyor. Cins bugüne dek, 1980’ de Cat Fanciers Association (CFA), 1979’ da American Cat Fancies Association (ACFA), 1967’ de ise American Cat Association (ACA) tarafından kayıtlara alındı.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Yetişkin erkekler 5 – 10 kilo arasında dişiler ise 5 – 7 kg arasındadır. Sağlık durumuna göre ortalama 14 ila 20 yıl yaşarlar. Güçlü ve heybetli bir vücut yapısı vardır. Kuyrukları kısa ve incedir. Vücudu kemikli ve kaslı, kafa yapıları iri ve yuvarlak, tepe kısmı ise düzdür. Çeneleri ise oldukça güçlüdür. Orta boylu kedilerdendir. Yuvarlak iri patileri vardır. Kulakları orta büyüklükte ve hafif geniştir. Kulak uçları yuvarlaktır. Gözleri irice, bakır, kehribar nadiren de mavi ve yeşil renktedir. Tek hamilelikte 3 veya 4 yavru doğurur. Olgunluğa geç erişirler. Vücut yapısının tam oturması ve ergenliğinin tamamlanması 5 yılı bulabilir. Ömürleri uzundur. Bilinçli bakım ile sağlıklı uzun bir ömür sürebilirler.

BAKIMI

Kısa tüylü kediler oldukları için çok fazla tüy dökmezler. Sadece mevsim geçişlerinde diğer cinslerde olduğu kadar British Shorthair kediler de elbette biraz tüy dökebiliyor. Yılın her zamanı tüyleri düzenli fırçalamak tüy dökümünü oldukça azaltacaktır. Her gün veya en kötü ihtimalle haftada bir veya iki kez fırçalamanız yeterlidir. Sık bir tüy yapısı olduğundan kadifemsi bir his verir. Avcı kediler olduğundan avlanma içgüdüsüyle ağızlarına sık sık bir şeyler alırlar. Bu durum da onları diş hastalıklarına yatkın hale getirir.  Diş iltihabını önlemek için dişlerinin düzenli fırçalanması gerekir.  Aksi halde dişlerde tartar oluşur ve çürüğe sonrasında da apseye dönüşebilir. Eğer bu aşamaya gelindiyse dişini kaybedebilir. Apse içinde toplanan iltihap kana karışırsa çok tehlikeli olacaktır bu nedenle dişi çekilir. Eğer iltihap ciğer ve böbreklere inerse ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Kuru mamayla beslemek bu durumu önlemek için faydalı olacaktır.

SAĞLIK SORUNLARI

Kalıtsal olarak görülen hastalıklardan Hypertrophic Cardiomyopaty denilen bir kalp hastalığı veya hemofili olarak bilinen bir kanama bozukluğuna sahip olabilirler. Obeziteye yatkınlıkları vardır, bu sebeple eğer kilo alırlarsa kalp hastalıklarına yatkınlıkları artar. Yuvarlak kemikli vücut yapısı itibariyle normal kiloda iken bile hafif tombik olarak görünen bu cinsin ideal kilosunda olup olmadığını anlamak için yapılacak en doğru şey veterinerinize danışmak veya uzman birinden doğru bilgiyi edinmektir. Hyperthyroidism olarak bilinen troid bozukluğuna da rastlanabilir. Bu hormon bozukluğu yüzünden de kediniz kilo alıyor olabilir. Troid sorunu varsa, troid bezlerinde kansere dönüşmeyen bir tümör oluşabilir ve hormonlarını, dolayısıyla tüm vücudun işleyişini etkileyen bir durum oluşacağından oldukça tehlikelidir. Ameliyatla ile tümör alınır, uzun dönem radyoaktif tedavi ve diet uygulanabilir. Böbrek sorunlarına da yatkınlıkları görülmüştür. Eğer strese girerse böbreklerinde rahatsızlık oluşur ve böbrek hastalıklarına ve özellikle böbrekte taş oluşumuna neden olur.

KARAKTERİ

Sabırlı, sakin, sessiz, olgun, oyuncu ama yaramaz olmayan, eğitilebilir ve zeki bir kedi cinsidir. Ev halkı ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Yabancılardan çok hoşlanmaz. Evde makul bir süre yalnız bırakılması sorun yaratmaz, bundan şikayet etmez. Siz evde yokken eşyalarını dağıtmaz, kendi oyuncakları ile oynar. Ama aşırı derecede ilgisiz ve yalnız kalırsa strese girebilir. Tembel, miskin gibi görünür ama aslında oyuncudur. Sahibiyle oyun oynamaktan çok hoşlanır. Cana yakın ve sevgi doludur. Sahibine düşkün ve bağlı yapısı vardır. Aşırı kucak seven kedilerden değildir. Kucağınıza alırken sırtına destek vererek kucaklarsanız daha rahat edecektir çünkü eğer bunu yapmazsanız kas ve kemik yapısı itibariyle karnını içe çekecektir ve rahatsız olacaktır. Bu yüzden çok kucağa alınmaktan hoşlanmaz. Diğer hayvanlarla da iyi geçinir. Anne olduklarında oldukça şevkatli, ilgili ve dikkatli birer anne olurlar. Annenin yavrulara bu yakınlığı yavrularda da aynı hassasiyetle karşılanır. Yavruyken gördüğü bu yakınlık sayesinde sahiplerine de çok yakın ve düşkün olurlar. Zeki bir kedi cinsi olduğundan biraz da duygusal bir yapısı vardır.

REFERANSLAR

  • Royal Canin, British Shorthair, August 15, 2020, https://www.royalcanin.com/tr/cats/breeds/breed-library/british-shorthair
  • PetSurfer, August 15, 2020,

https://petsurfer.com/blog/british-shorhair-cinsi-ve-ozellikleri

  • Hill’s Pet Nutrition, British Shorthair Cat Breed – Facts and Personality Traits: Hill’s Pet, August 15, 2020,

https://www.hillspet.com/cat-care/cat-breeds/british-shorthair

  • British Shorthair Cat Breed, Purina, August 15, 2020,

https://www.purina.com/cats/cat-breeds/british-shorthair

  • British Shorthair Cat Health Facts by Petplan, Petplan, August 15, 2020,

https://www.petplan.co.uk/pet-information/cat/breed/british-shorthair/

  • British Shorthair Özellikleri ve Bakımı – Kedi Blog, August 15, 2020,
  • British Shorthair Özellikleri ve Bakımı için Bilmeniz Gereken Herşey, British Shorthair Özellikleri ve Bakımı için Bilmeniz Gereken Herşey – Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği, August 15, 2020,

https://ankaravetrium.com/blog/british-shorthair-ozellikleri-bakimi

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]
2021-04-14T08:46:14+03:00

About the Author:

Yorum Yap