CAVALIER KING CHARLES

, Köpek Bakımı, SağlıkCAVALIER KING CHARLES
Cavalier King Charles

Cavalier King Charles’ın Kökeni

Bu ırk, English Toy Spaniel’e ait alt ırklardan biri olan King Chales ırkı ile Cooker Spaniel’in çiftleşmesiyle ortaya çıkar. Cavalier King Charles ırkı, King Charles Spaniel ırkı ile isim benzerliğinden dolayı karıştırılıyor. Spaniel , Kral 2. Charles adına çoğaltılmaya başlanır ve 1920’lerde İngiltere’de çok popüler olur. Başlı başına bir ırk olma statüsünü 1940 itibariyle kazansa da, 1980 yılında ırk resmi olarak kayıtlara geçer. Atalarından gelen dört farklı kalıtım sayesinde bu cinste dört farklı renkte benekler görülebilir. Siyah ve kahverengi beneklerde, King Charles’ın geni görülürken, Prens Charles üç renkli olanların atasıdır. Ayrıca Ruby ve Blenheim olarak bilinen türleri de vardır. Görünümü Kral 2. Charles’ın tablolarındaki Toy Spaniel ırkına benzer ve 1996 yılında Toy grubuna dahil edilir. Irk, yapısal açıdan pug ( ucu kalkık , basık burun) burunludur. Kral 2. Charles’ ın yanında o olmadan hiç bir yere gitmeyecek kadar ona düşkün olması, kraliyeti ihmaline yol açar ve hatta bu sebeple Kral suçlanır. Bu ırk, oldukça popülerdir çünkü evde veya apartman dairesi gibi bahçesi olmayan kapalı yerlerde bakılmaya çok uygundur. 1985’de Başkan Ronald Reagen eşine Noel hediyesi olarak Rex isimli bir Cavalier King Charles hediye eder. Rex’in gelişiyle parlamento binasına köpeklerin girişi resmen kabul edilir ve hatta halen bu kanun geçerlidir. Tarih boyunca, İspanya’da kraliyet mahkemelerinde, Fransa, İskoçya, İngiltere’de soyluların evlerinde görülmüştür. Ünlü sahiplerinin yağlı boya tablolarında resmedilmiştir. İskoç Kraliçesi idam edilirken dahi yanında görülen bu ırkın ismi de Kral 1. Charles ve oğlu 2. Charles’dan geliyor.

Boyut ve Ağırlık;

Irk boyutu : Küçük
Yükseklik : Erkeklerde veya dişilerde 30 -33 cm
Kilo : Erkeklerde veya dişilerde 5 – 8 kg
Köken : İngiltere
Yaşam süresi : Ortalama 9 – 14 yıl

KARAKTER

Başka köpeklerle geçinmede iyidir. Başka evcil hayvanlarla da iyi dost olur. Avlanma içgüdüsüyle onlarla sertçe oynamak isteyebilir, ama bu durum küçük petler için çok sert olabilir, yalnız köpeğiniz bunu zarar vermek bilinci ile yapmaz. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve kolayca dost olur, hatta onları ailesinden fertler olarak kabul eder. Eve gelen yabancılara karşı, ilk başta biraz çekingen olsa da kısa sürede onlara da alışır ve kaynaşır. Bu ırk başlarda biraz itaatsiz olarak görülse de iyi bir eğitimle yola gelecektir çünkü çok kolay ve çok hızlı öğrenir ve öğrendiğinde kurallara uyacaktır. Zeki bir ırktır. Evi koruma içgüdüsü diğer korumacı av köpekleriyle kıyaslandığında daha zayıf kalsa da her köpekte olduğu gibi onda da evini, ailesini koruma içgüdüsü vardır. Koku alma ve görme duyuları keskindir. Kolayca iz sürer. Enerji dolu bir yapısı olmasına rağmen evin içinde oyun oynamak ve dışarı çıkarmak onun için yeterlidir. Ev hatta apartman köpeği olduğundan birçok köpeğin aksine çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Oyuncudur ama sizi bıktıracak kadar çok değil. Sakin bir mizacı vardır, kucakta sevilmeyi çok sever. Uzun yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Gürültücü değildir, komşularınızı veya sizi aşırı havlayarak rahatsız etmez. Mizacı gereği, birden sinirlenen ya da olmadık tepkiler veren bir köpek değildir, aksine tutarlı karakteri sayesinde hastanelerde ve bakım evlerinde terapi köpeği olarak seçiliyor. Ilıman iklim köpeğidir.

TÜY YAPISI VE BAKIMI

Tüylerinin düzenli taranması gerekir, aksi halde keçeleşir ve tüy kalitesi düşer. Kulaklarının üstündeki ve içindeki tüylerin bakımı da önemlidir. Kulakların her gün fırçalanması, kürkünün de haftada bir fırçalanması yeterlidir. Ayda bir kez banyo gerekebilir, banyo gereksinimini kuru şampuanla giderebilirsiniz. Banyo sonrasında tüylerin kurutulması çok önemli çünkü eğer ıslak kalırsa vücut ısısı düşer. Gözleri sürekli akar ve gözlerinin her gün silinmesi göz sağlığı açısından önemlidir. Parmak aralarındaki tüyler de düzenli kontrol edilmeli. Orta derecede tüy döker.

RENKLERİ VE YAPISI

Üç farklı renkte olabilirler. Siyah ve bronz rengi vücudun heryerinde karışık halde olabilir veya kürkün tamamı kızıl olabilir ya da kulaklar ve göz çevresi kızıl, vücut ise beyazdır. Bedeni ve kafa büyüklüğü orantılıdır. Gözleri de kafasına oranla ideal büyüklüktedir ama fazla belirgin gözleri yoktur. Kulakları uzundur. Bedeni uzun, bacak boyu kısadır.

SAĞLIK SORUNLARI

Obesite, genetik kalp problemleri ve görme bozukluğu, diz kapağı çıkığı, kulak enfeksiyonları görülebilir, ama illa ki bu rahatsızlıklar köpeğinizde görülecek diye bir kesinlik yoktur. İyi bir bakımla tüm bunların üstesinden gelinebilir.

 

Yazımızı puanlamayı unutmayın 🙂

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]
2020-02-15T12:25:09+03:00

About the Author:

Yorum Yap