Köpeğim Normal Mi?

Hayatınızda küçük bir dostunuz var artık ve o uzun bir zaman sizinle olacak. Her sağlıklı iletişimde olduğu gibi sizin onu onun da sizi anlaması gerekli. Bu sebeple köpek psikolojisi hakkında bilgi edinmek en doğrusu. Siz de ara sıra acaba köpeğim normal mi diye düşünüyor musunuz?

Peki köpeğinizin normal bir psikolojiye sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız? Köpeğinizin normal bir psikolojisinin olup olmadığını anmanın yolu var mıdır?

Elbette ki onu anlamanın birçok yolu var çünkü köpeğiniz sizinle zaten iletişim halinde. Köpeğinizin size beden diliyle ya da tepki ve davranışlarıyla anlattığı o kadar çok şey var ki! Peki bu ipuçları sayesinde hangi davranışlarının normal olup hangilerinin olmadığını anlamak için ne yapmalısınız? Onun hangi tepkilerini takip etmelisiniz ya da köpeğinizin beden diliyle verdiği ipuçlarını nasıl anlarsınız?

Aslında köpeklerin çoğu davranışı onlara göre normaldir sadece biz bu davranışlara alışkın değiliz. Örneğin köpeklerin kasık kısmını koklaması gibi. Köpekler bu davranışı sizin salgıladığınız hormonların kokusu sayesinde sizi tanımak için yapar. Bu sayede yaşınız, cinsiyetiniz, hasta olup olmadığınızı anmaya çalışır bu onun için içgüdüsel ve normal bir davranıştır. Fakat bunu başka bir köpeğe yaptığında durum biraz rahatsız ediciyken yabancı bir insana yaptığında daha da rahatsız edici bir hal alabilir. Bu içgüdüsel davranışları öğrenerek onları anlamanın önemi çok büyük çünkü onların psikolojik sağlığı da sizin ellerinizde. Ona bunun başkalarını rahatsız edebileceğini uygun bir yöntemle anlatmalısınız, onu şiddetle veya bağırarak cezalandırmayın. Onun bu davranışını olumlu yönde değiştirmek için her seferinde ona durmasını belirtmelisiniz ve kokladığı kişi eğer izin veriyorsa onu elleriyle sevmesini ve elini koklatmasını söyleyebilirsiniz böylece köpek ihtiyaç duyduğu tüm bilgiye ellerinizdeki koku sayesinde ulaşır, karşıdaki kişinin bir tehdit mi yoksa pozitif mi olduğuna karar verir. Ayrıca sosyal ortamda kasık bölgesi yerine elleri koklaması gerektiğini de öğretmiş olursunuz.

 

Köpeğinizi yavruyken sahiplendiyseniz onu iyi anlamanız özellikle hassas bir durum çünkü ona öğreteceğiniz her bilgi veya yaşatacağınız her deneyim onun karakterinde yer etmeye başlar. Özellikle ilk altı ayda köpek bu bilgi ve deneyimler sayesinde karakter ve davranışlarını geliştirir. Kötü deneyimler onda travma yaratır ve yetişkinliğinde dahi psikolojisini etkileyen bir olumsuzluk olarak hafızasında yer eder. Eğer köpeğinizin agresif davranışları varsa bu durum büyük ihtimalle geçmişinde yaşadığı kötü bir deneyimden kaynaklanmaktadır. Onu yetişkinlikte sahiplendiyseniz ve agresif ruh halinden şikayetçiyseniz mutlaka bu durumun üstüne gitmelisiniz.

Edinebileceğiniz bir diğer ipucu köpeğinizin ruh hali ve davranışlarındaki ani değişimlerdir. Eğer birden sinirleniyor ya da içe kapanık davranmaya başladıysa derhal bir uzmana danışmalısınız. Ama ilk önce onların beden dili hakkında size daha birçok bilgi vermeye çalışarak konuyu aydınlatmaya çalışacağız.

 

Köpeklerin genelde yaptığı bir diğer rahatsız edici davranış ise buldukları oyuncak, koltuk, minder gibi eşyaların üzerine çıkıp çiftleşmeye çalışmasıdır. Bu hareket onun için yine içgüdüsel ve normal bir davranıştır. Köpeğiniz sadece çiftleşmek istediğinde değil aynı zamanda stresini azaltmak için de yapar. Bu onlar için bir oyun olarak da kabul edilir. Sizinle oynarken birden böyle bir davranış sergiliyorsa sizinle bu yolla oynamak istiyordur. Bunu yapmamasını söylediğiniz halde vazgeçmiyor ve daha sık yapmaya başlıyorsa işte o zaman psikolojisi için yardım almalısınız. Köpeğinizde obsesif kompulsif bozukluk olabilir. İlk olarak onu rahatlatmak amacıyla ona bir oyuncak alıp sadece onunla bu davranışı sergileyerek stresini azaltmasını sağlayabilirsiniz. Fakat mutlaka bu durumda bir uzmandan yardım almaya başlamalısınız, en azından danışmalısınız.

Köpekler birçok nedenden strese girebilirler. Duygusal algıları gereği bu tarz bir halindeyken saklanabilirler. Bu da bir başka ipucudur. Böyle bir alışkanlık edindiyse onun stresini azaltarak çözümler bulmalısınız. Onu güvenli ve sevgi dolu bir ortamda olduğuna ikna edecek şekilde davranın. Ona şevkat gösterin, onunla oynayın. Onu rahatsız edebilecek stres unsurlarını ortadan kaldırmaya ya da en azından azaltmaya çalışın.

Bazı köpekler dışkısını yeme eğiliminde olabilir. Fakat bu davranış da diğerleri gibi köpekler tarafından normal olarak düşünülür. Fakat bize normal gelmez ve eğitilmesi en güç olumsuz davranışlardan biridir. Peki köpeğiniz bunu neden yapar? Nedeni onun çok sık ve aşırı zengin bir diyetle beslemeniz olabilir çünkü bu şekilde kontrolsüzce beslenen köpeklerin sindirim sistemi çalışmaya ara vermez ve köpeğiniz sürekli aç hisseder. Bu durumda yapılması gereken onu her seferinde uyarmak ve bu davranışı bırakmasını beklemenizdir. Beslenmesini değiştirmenin işe yaramadığı yapılan birçok araştırmada görüldü. Eğer köpeğiniz sizin komutlarınıza aldırmayıp bu olumsuz harekete deva ediyorsa belki de uzman bir eğitmenle görüşmenin vaktidir.

Köpeklerin bir başka garip davranışı da dışarıya çıktığında yüzünü yere veya çimlere sürtmesidir. Nedeni de anüs kısmının bir şey tarafından uyarılmasıdır. Solucan, yara veya tümör belirtisi olabilir. Köpeğinizin bunu ne sıklıkta yaptığını not almanız ve eğer çok sık yapıyorsa bir veterinere danışmanız gereklidir. Anüs kısmını bir eldiven giydikten sonra kuyruğu kaldırıp nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Eğer bir kızarıklık yara ya da şişlik varsa derhal veterinere götürülmesi en sağlıklı çözüm olacaktır. Bu bölgeden koku geliyorsa genellikle yumurtalıklarında bir sorun olduğu düşünülür. Eğer bu bölgede pirinç tanesine benzer oluşumlar varsa köpeğinizin parazit sorunu olabilir.

Köpekler günde 12 saate yakın uyurlar bu yüzden köpeğiniz gün içinde sıklıkla uyuklayabilir. Uykusunda ağlıyor ya da mızmızlanıyorsa köpeğinizde uyku problemi olabilir. Uyuduğu yer rahat olmadığı için köpeğinizde uykusuzluk olarak da bilinen insomia rahatsızlığı başlamış olabilir. Ona öncelikle ona rahat ve güvenli bir köşe hazırlayın ve uyuklamaya başladığında onu oraya götürerek orayı benimsemesini sağlayın. Sevdiği bir oyuncakla ya da giydiğiniz bir tişörtü oraya sererek orayı onun için daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Uyku apnesi de köpeklerde görülebilen bir diğer uyku bozukluğudur. Genelde köpeğiniz yorgunken olur. Onun uyku düzenini düzeltmek için eğer gereğinden çok uyuyorsa onu uyandırıp oyun oynayın ya da yürüyüşe çıkarın. Eğer uykuları bozuk ise ve çok yorgunsa bu durumu onu daha az yorarak kontrol altına almaya çalışın. Köpeğiniz mutlu mutlu uyurken birden uyanıp sizi veya en yakınındaki nesneyi ısırıyorsa bunu herhangi bir sarsıntı, gürültü veya ani bir dokunuş yüzünden birden korkarak uyandığı için yapar.

Köpeğiniz yürürken birden donup kalıyor mu? Ya da yere yatıp sürüklemeye çalışsanız dahi kalkmıyor mu? Herhangi bir gürültüyü, insanı, hayvanı, arabayı ya da başka bir uyaranı kendine karşı tehdit ve tehlike olarak gören köpeğiniz aniden donup kalır ve ortamı analiz etmeye ve eğer tehlike varsa ne yapacağına karar vermeye başlar. Bu davranış onun hassas burnu, gözleri ve diğer duyuları, hassas yapısı ve duygusal algısı yüzünden olur. Ortamda tehlike yoksa onu sakinleştirecek davranışlarda bulunarak ona sakin olmasını söyleyebilirsiniz. Ya da durduk yerde aniden koşarak kaçıyor mu? Bu davranış da bir sorun olabilir. Veterinerinize danışıp, profesyonel bir yardım almanız gerekebilir. Köpeğinizin çok fazla salyalanması yani ağızın yanlarından taşacak halde fazla salya salgılaması stres göstergesidir. Köpeğiniz seslerden de korkabilir ve saklanabilir. Siren sesi, şimşek gürültüsü gibi onun için korkutucu yüksek sesler ne olduğunu anlamadığı için korkmasına sebep olabilir. Bu stres yaratan etkenleri ortadan kaldırırsanız daha rahat edecektir fakat stresini artık kontrol edemiyor ve sık sık stres belirtileri gösteriyorsa derhal veterinerinize danışın.

Köpeğinizin beden dilini anlamak da onu psikolojik olarak analiz etmenin yollarından biridir.

Köpeğimin beden dilini nasıl anlarım?

Köpekler daima beden dillerini kullanarak bizimle iletişime geçerler. Onların evcilleşmesindeki en büyük etken de aslında budur. İnsanlarla yüzyıllardır yaşayan ve bu sürede insanların yüz mimiklerini ve jestlerini gözlemleyen köpekler aynı zamanda bu mimikleri ve jestleri taklit ederler. Sizinle beden diliyle iletişime geçen köpeğiniz yüz ifadelerini ve vücut duruşunu kullanırlar. Köpekler duygularını ifade edebilmek için ağızlarını, gözlerini, kuyruklarını ve kulaklarını kullanır. Köpeğiniz aslında sizin insan olduğunuzun farkında ama aranızdaki sevgi bağı dolayısıyla sizi ailesi olarak görür. Bu yüzden de duygu durumunuzu ve ne anlatmak istediğinizi hemen anlamaya çalışacaktır. İşte bu noktada eğer siz onun beden dilini anlarsanız onun ne anlatmak istediğini net olarak anlar ve sizinle iletişim kurmasına olanak sağlamış olursunuz.

Köpeğinizin duygu durumunu kuyruğundan anlayabilirsiniz. Eğer kuyruğu yukarda, biraz hızlı şekilde sallanıyorsa size dostluk mesajı vermeye çalışıyordur. Ama eğer kuyruğu abartılı şekilde hızlı ise itaatkar bir köpek olmaktan çıkabilir. Onu uyaran bir şeye karşı bu tepkiyi verir. Yavaş ve sert şekilde sallanan kuyruk öfke ifadesidir. Kuyruğunu aşağıda tutması korktuğunu gösterir. Saldırgan bir köpek kuyruğunu dik ve hızlı, sert şekilde sallar ama aşağıda ve yine sert, hızlı sallayan köpek de sinirli demektir, üstelik agresif ruh haline bir de hafif korku eklenmiştir ve köpeğiniz korkusunu da sinirli tepkilerle gösterir. 45 derece açıyla dik duran kuyruk normal bir ruh halini temsil ederken aynı zamanda köpeğinizin dikkat ve ilgisi öncelikle size ve genel uyaranlara karşı açıktır.

Köpeklerin yüz ifadeleri de bize duygu durumları hakkında birçok ipucu verir. Kulakların dikilmesi dikkat kesildiğini gösterir. Düşmüş kulaklar memnuniyeti veya korkuyu temsil eder. Hangisi olduğunu diğer tavırlarına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer gözleri yarım şekilde kapalıysa bu menün olduğunu belirtir. Gözlerin kocaman açılması ise saldırgan bir tavır ve ruh halinde olduğunun belirtisidir. Ayrıca köpeğinizin gözlerine dik dik bakmamalısınız. Bu onlar bunu tehdit olarak algılar. Elbette ki normal bir akış dostluk göstergesidir. Üstelik onunla göz teması kurmanız ona güven verir ve aranızdaki bağı güçlendirir.

Köpeklerin gülümsediğini hiç fark ettiniz mi? Genellikle köpekler ağızlarını yanlara doğru açarak gülümsüyor gibi görüne bilir. Bu sizin gülüşünüzün taklidi gibidir, size dostluk bağını ve sizinle çok mutlu olduğunu göstermek istiyor. Fakat bu sırıtma ağzını kulaklarına doğru geriye çekmiş ve dişlerini öne çıkaracak şekilde ise bu saldırı anıdır.

Oyun oynamak istediğinde köpeğiniz bunu nasıl anlatır, biliyor musunuz? Çoğu kez onun yanınıza gelip heyecanlı şekilde size patisini verdiğini veya diz çöküp dikkat çekecek hareketler yaptığını fark edersiniz. Bunu oyun oynamak istediğinde yapar. Yanınıza gelir diz çöker havlayarak dikkatinizi çeker ve size patisini vermeye çalışır.

Siz de beden dilinizi geliştirerek köpeğinizle iletişime geçebilirsiniz. Örneğin kucaklamak ona dostluk bağınızı gösterir. Ancak köpeğin üstüne doğru dik bir şekilde sabit durmak köpeğiniz tarafından tehdit olarak algılanacaktır. Özellikle yavru köpekler iletişime ve öğrenmeye daha açık olduğundan sürekli olarak beden dilinizi anlamaya ve yorumlamaya çalışarak sizi anlamak için elinden geleni yapar.

Eğer köpeğiniz yapmamasını söylediğiniz halde çiçeklerin dibini eşeliyorsa, komşularınızı korkutuyorsa, siz uyurken gece boyunca havlıyorsa köpeğinizin durumu sorunludur. Fakat bunlar basit bir eğitimle çözebileceğiniz problemlerdir. Yazımızda belirttiğimiz onlar için normal ama bize garip gelen davranışlar eğitilebilir veya ufak çaplı agresif haller de sizin çabanızla evde uzmana danışarak tedavi edilebilir. Mesela, eve yeni gelen koltuğu ısırması onun açısından normalken bizim için facia olabilir. Ama bu davranış kolayca eğitilebilir. Fakat yukarıda saydığımız ve benzeri ciddi agresyon belirtilerinden şikayetçiyseniz hemen uzman birinden köpeğinizin psikolojisi için yardım alınız. Evde ya da daha farklı çözümlerle size en uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve köpeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır. Her iki durumda da hatta genel olarak her zaman iş aslında sizde biter. Sizin onu anlamanız, ona doğru tepkiyi vermeniz onun mental sağlığı açısından en temel öğedir. Dolayısıyla onunla nasıl iletişime geçeceğinizi öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Referanslar:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
2020-07-30T09:58:56+03:00

About the Author:

Yorum Yap