Evcil Dostlarımız İçin Zararlı Olan Bitkiler

, Kedi Bakımı, SağlıkEvcil Dostlarımız İçin Zararlı Olan Bitkiler

Evlerimizi paylaştığımız evcil dostlarımız her zaman bizim için ayrıcalıklı elbette. Bizim için onların sağlığı en az bizim sağlığımız kadar önemli. Gelişimlerinin sağlıklı ilerlemesi, sağlık durumları ve mutlulukları bizim için bu kadar önemliyken, onlar için zararlı olabilecek tüm hususları gerçekten tam anlamıyla biliyor muyuz? Evdeki zararlı ve tehlikeli nesneleri onlardan uzak tutarken peki ya onlar için zararlı hatta ölümcül olabilecek diğer canlı varlıkları biliyor musunuz?

Evcil dostlarımızı, evlerimizde beslediğimiz bazı bitkilerden uzak tutmalıyız çünkü bu bitkiler onlara toksik etki yaparak zehirlenmelerine ve hatta yaşamlarını kaybetmelerine neden olabilir.

 Peki bu zararlı toksik bitkiler nedir?

Aloe Plant

Kediler ve köpekler için bilinen en toksik bitkidir. Bu bitkiden olur da yerlerse, ilk olarak kusma ve sonrasında kırmızıya dönük bir idrar görülür. Böyle bir durumda zehirlenmeye derhal müdahale edilmelidir ve bu yüzden acilen en yakın veterinere başvurmanız gerekir. Zehirlenme vücudun çeşitli kısımlarına zarar da verebileceğinden hızlı olmak önemlidir.

Aspagarus

Bu bitki tül kuşkonmaz olarak da bilinir. Bu bitkiyi dostunuzun yemesi halinde kusma, ishal ve bölgesel ağrı görülmeye başlar. Bu durumun devamı halinde deride alerjik belirtiler de ortaya çıkar.

Açelya

Hepimizin bildiği parklarda gördüğümüz ya da bahçelerimizde yetiştirdiğimiz açelya da bu zararlı bitkiler arasında yer alır. Sadece kedi ve köpekler değil aynı zamanda at, koyun, keçi gibi hayvanlar için de oldukça zararlıdır. Birkaç yaprak yemesi durumunda bile ciddi sağlık problemleri görülmeye başlar. İştah kaybı, ishal, ilgisiz hatta depresif bir hal, kilo kaybı, koordinasyon kaybı, bacaklarda güç kaybı şeklinde ortaya çıkan belirtiler görüldüğünde acilen müdahale edilmelidir.

Begonya

Çok yaygın bir bahçe ve saksı çiçeği olan begonya da dostlarımızın bir diğer düşmanı. Hem kediler hem de köpekler için diğerlerinin arasında en toksik bitkidir. Özellikle dostunuzun saksıyı deşip köklerinin yemesi halinde çok etkili bir zehirdir. Yaprakların yenmesi halinde bile dostunuzun ağız kenarında tahriş, dudaklarda ve dilde kaşıntı, salyalanma, kusma ve yutmada zorluk başlar.

Kasımpatı

Kasımpatı kokusu pek çok canlının ilgisini pek çekmez fakat yine de zehirli bir bitki olduğundan dikkatli olunmalıdır. Belirtileri, koordinasyon kaybı, depresyon, kusma ve ishaldir.

Difenbahya

Aslında pek çoğumuzun bildiği bir bitkidir. Evcil dostlarımız için zehirlidir. Yenirse, özellikle ağız ve dilde sorun görülmeye başlanır. Salyalanma, yutma zorluğu ve kusmaya neden olur.

Fil Kulağı

Caladium olarak da  bilinen bu bitki zararlı toksik kimyasallar içeren bitki evcil dostlarımız için çok zararlıdır. Eğer dostunuz fil kulağını yerse ilk önce salyalanmaya başlar. Diğer tüm zehirlenme vakalarındaki gibi yenmesinin ardından yutma zorluğu ve kusma görülür.

Sarmaşık

Sarmaşık birçok evin duvarındaki zehirli bir bitkidir. Hayvanlar genellikle sarmaşık yemez ama sürtünebilirler. Sürtünmeleri halinde bir sorun görülmezken ,eğer yerlerse kusma, karın ağrısı, salyalanmada artış, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar.

Zambak

Zambak ailesinin tamamı kediler için zararlıdır. Köpekler içinse birkaçı zararlıdır. Kedilerde ilk olarak kusma, hemen sonrasında uyuşukluk, iştahsızlık,böbrek yetmezliği gibi ciddi ve ölümcül olabilecek sağlık sorunlarına yol açar.

Ağız çevresinde salyalanmada artış,  ağız çevresinde kaşıntı, yutmada zorluk görülür. Acilen veterinere götürülmesi gerekir.

Yeşim Bitkisi

Halk arasında bir diğer adı para ağacıdır. Hem kedi hem de köpekler için oldukça toksiktir. Kalp ritminde bozulmadan kusmaya, depresyondan atak hareketlere kadar birçok etkisi görülebilir.

Deve Tabanı

Bu bitki ev ve iş yerlerinde sıkça yetiştirilir. Yapraklarında ve gövdesindeki oksalat sebebiyle toksik etki yaratır. Belirtileri, dudak ,dil, ağız ve boğazda acı veren bir yanma, deride kızarıklık ve kaşıntıdır.  Bazen de spazm sorununa yol açar.

Benzer belirtilere ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan diğer zehirli bitkiler şu şekilde sıralanabilir. Özellikle atkestanesi ve yasemin komaya ve ölüme neden olanlar arasındadır. Halk arasında kalanşo olarak bilinen bitki, tesbih ağacı, Atatürk çiçeği, yasemin çiçeği, yüksük otu olarak liste devam ediyor.

Mevsime Göre Zararı Artan Bitkiler        

Tüm bu saydığımız bitkiler tüm yıl boyu evcil dostlarınız için tehdit olurken mevsimsel olarak zehirlerinde artış görülür.

Peki hangi mevsimde hangi bitki daha da zehirli?

İlkbaharda özellikle açelya, fulya, sardunya, sümbül, ortanca, süsençiçeği, kuzgunotu, kanarya otu, ravent (halk arasında ışgın), kardelen ve lale bitkileri daha zehirli hale gelmektedir.

Yazları ise , mürver apacı, yüksükotu, sardunya, ortanca, hezaren çiçeği, vadi zambağı, yabani yasemin (güzel avrat otu), zakkum, kanarya otu, ve ravent daha zehirli hale gelir ve daha tehlikelidir.

Sonbaharda ise tüm bu saydığımız bitkilerin yanı sıra nergis zambağı, çiğdem, kasımpatı(krizantem), palamut daha dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Kışın, Atatürk çiçeği, nergis zambağı, çoban püskülü, ökseotu, kardelenler daha zehirli halen gelen bitkiler olarak bilinir.

Bu bitkileri evden uzaklaştırmalısınız ve dostunuz bahçeye ya da parkta yürüyüş çıktığında yemesine karşın dikkatli olmalısınız!

Eğer olur da evcil dostunuz bu bitkilerden yerse ilk yardım olarak kusmasını sağlayın ve bir an önce en yakın veterinere götürün.

Peki neden hayvanlar bu bitkileri yer?

Hayvan bu bitkileri yerse yuttuğu tüyleri daha kolay bünyesinden atacağından evcil dostlarımız bu türlü yeşil bitkiler yemek ister. Eğer düzenli olarak yeşil alanda bulunmuyorsa evdeki bitkileri yemenin iyi bir fikir olacağını düşünebilir. Bu nedenle onlar için bazı çözümler üretebilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Onların doğaya duydukları bu gereksinimi evde siz onlara sağlayabilirsiniz.  Kedi çimi veya kedi otu da denen saksı çimleri onların bu ihtiyacı için idealdir. Ya da bahçe veya yeşil alana götürerek bu yeşil çimleri ve ince küçük otları yemelerine olanak sağlayabilirsiniz.

Zararlı Tarım İlaçları

Tarım veya ev ya da bahçelerde yetiştirilen bitkilerdeki zararlılar için kullanılan birçok kimyasal ilaç da toksik etki yaratır ve bu ilaçların üzerlerinde kullandığı bitkiler de hayvanlar için zararlıdır.

Bu zararlı kimyasal toksit ilaçlar insanlar için dahi zararlıyken onlar için ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Bu yönde henüz tam bir farkındalık oluşmamışsa da bu tarım ilaçlarının tarım çalışanları üzerindeki olumsuz etkileri gözlemlemiştir.

Bu tarım ilaçları;

Pestisit, akarisit, antidot, fungisit, herbisit, insektisit, kolinesteraz, mollusisitler, nemasistler, rodentisit ve diğer toksik kimyasallar içeren tarım ilaçları evcil dostlarınızın vakit geçirdiği yerlerde kullanılmamalıdır. Hatta fare ve benzeri haşereleri öldürmek için kullandığımız zehirler de dostlarımızda ölümcül etkilere sahip olabileceği gibi ,aynı zamanda bu zehirleri yiyen hayvanların leşini yediklerinde de yine zehirleneceklerdir.

Bu nedenlerden dolayı, dostunuzu parkta veya bahçelerde gezdirirken dikkatli olmalısınız. Özellikle tek başına dışarıya çıkan kedi veya köpekler zehirli bitkileri ya da toksik tarım ilacı kullanılmış bitkileri yiyebilir.

 KAYNAKÇA

[1] (n.d.). Retrieved from https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx

[2] Tarafından, A. (2017, December 23). Evcil hayvanlar için zararlı bitkiler.

Retrieved from http://terraquadesign.com/2016/11/14/evcil-hayvanlar-icin-zararli-bitkiler/

[3] Poisonous Plants. (n.d.). Retrieved from https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants

[4] Which plants are poisonous to pets? (n.d.). Retrieved from https://www.pdsa.org.uk/taking-care-of-your-pet/looking-after-your-pet/all-pets/poisonous-plants

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-04-19T15:59:30+03:00

About the Author:

Yorum Yap