Köpeklerde Obezite

Birçoğumuz ara sıra hatta sıklıkla fazla kilolarımızdan yakınırız. Yaşam standartlarının değişmesiyle uzun saatler boyuna hareketsiz şekilde oturarak çalışıyoruz ve kalitesinin değişmesiyle de yeteri kadar sağlıklı beslenip, yeteri kadar egzersiz yapamıyoruz. Bu değişen koşullar zaman içinde nasıl bizi etkiledi ve obeziteyle karşı karşıya getirdiyse hayvan dostlarımızı da bizi etkilediği kadar etkiliyor. Dostlarımız şehir hayatı koşullarında sahibiyle fazla vakit geçiremiyor, fazla dışarıya çıkamıyor ve egzersiz yapamıyor. Bu sağlıksız koşullar da strese ve kilo alımına neden oluyor. Bu nedenlerden dolayı günümüzde obezite sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunu oldu. Dünyadaki hayvanların yüzde 22’ si ila yüzde 40’ ının obezite hastası olduğu belirtiliyor. Üstelik fazla kilo sadece şu anki yaşam kalitesini değil uzun vadede iç organları da etkiliyor. Obeziteye bağlı birçok sağlık sorunu bir, bir kendini göstermeye başlıyor.

Dr. Ernie Ward, “azalan hayat kalitesinin obeziteye neden olduğunu ve eğer zamanı 5 yıl geriye alabilseydik bu sonuçtan kaçınabilirdik, kaçınılabilir, kaçınılmaz bir son değil.” dedi. (Institute of Veterinary Science, University of Liverpool) Liverpool Üniversitesi, Veterinerlik Bilimi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Alex German, “Hayvan sahiplerinin aynı ebeveynler gibi alınan aşırı kiloyu ciddiye almama eğilimi var.” dedi. Oregon Devlet Üniversitesi’nden davranış bilimci Monique Udell, “Sahipler köpeklerini aşırı beslediklerinin farkında değil. Başkalarının kilolu köpeklerine bakarak durumun farkına varmak daha da zor.” dedi. Hayvanlarda Obezteyi Önleme Derneği (Association For Pet Obesity Prevention, APOP!un kurucusu Ernie Ward, “Sık sık evcil dostlarımızda görülen obeziteyle çocuklardaki obeziteyi karşılaştırıyorum ve gördüğümüz süreç aynı.” dedi ve “İnsanların durumu geç fark etmesi en büyük sorunumuz.” dedi. Köpeğinizi obez olup olmadığını anlamak için onu elle kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki ufak ipuçları köpeğinizin ideal kiloda olup olmadığı konusunda size yardımcı olabilir. Aşağıdaki ipuçlarında, önce köpeğinize bir yandan bir de üstten bakmanız tavsiye ediliyor. Köpeğinizin yan tarafında elinizi gezdirdiğinizde deri kaburgalara doğru esniyor ve rahatça hareket ediyor mu diye kontrol edin, kuyruğunu sıvazladığınızda kuyruğun omurgasını hissedebiliyor musunuz yoksa elinize şişman yağlı bir doku mu geliyor diye bakabilirsiniz. Midesinin üstü ve karın kısmı göbekli mi ya da köpeğinize dokunduğunuzda kemiklerini hissedebiliyor musunuz diye de kontrol etmeyi unutmayın. Bu ipuçları ile köpeğinizin ne kadar şişman olduğunu anlayabilir ve durumu kontrol altına almak için harekete geçebilirsiniz. Uygun bir diet ve egzersiz ile köpeğinizi sağlıklı hale getirebilirsiniz. Köpeğinizin şişman olmaktan mutlu olduğunu sanmayın.

Obezite Tanımı Neye Dayanarak Konur?

Peki, eğer köpeğiniz obez ise bundan nasıl emin olabilirsiniz? Sadece kilo kontrolü ile obezite tanısına varmanız sağlıklı olmayabilir. Body condition score adıyla bilinen obezite tanımı koymayı kolaylaştıran bir metot var ve genellikle tanıyı koymak için bu yöntem kullanılıyor. Bu yöntemi anlatan bir de tablo mevcut. Aşağıda sizinle paylaştığımız tabloyu inceleyerek köpeğiniz obez mi en azından fikir sahibi olabilirsiniz.  Aşağıdaki tabloda köpeğinizin arkaya yan kısımlarında bölgesel bir şişmanlık var mı diye yandan ve de üstten bakmanız tavsiye ediliyor. Köpeğinizin karın ve mide bölgesindeki şişmanlığı elle ayrıa yandan ve üstten bakarak fark edebilirsiniz. Mide ve karın kısmı score 6-9 daki gibi şişman ve yağlı olmamalı. Eğer köpeğiniz score 4  – 5 deki gibi ise ideal kiloda demek, yok eğer 1-3 deki gibiyse zayıf, 6- 9 daki gibiyse obez demektir. Köpeğiniz ideal boyutta ise yandan ve üstten bakıldığında score 4-5 deki gibi gözle görülür şekilde belirgin bir bel yapısı görülmelidir. Eğer üstten ve yandan bakıldığında kemikleri gözle görülür şekilde belliyse ve çıkıksa köpeğiniz normalin altında bir kilodadır.

Obeziteye Bağlı Sağlık Sorunları Neler?

Obezite sadece fazla kilolu olmak değildir, aşırı kiloya bağlı birçok sağlık sorununun da başlıa nedenidir. Obezite, köpeklerde kaburgaların hasar görmesine, bel ve sırt sorunlarına, kemik ve eklem iltihabı,  tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser, bacak ve kemiklerde hasar, çapraz bağlarda hasar, eklemlerde kireçleme, idrarı kontrol edememe, solunumda güçlük, gırtlakta problem, hipetermi ve yavrulama gibi birçok ciddi sağlık sorununa neden oluyor. Dünyada hayvan sağlığı alanında en çok harcama obezite kontrolü ve obeziteye dayalı hastalıkların tedavisinde yapılıyor.

Obeziteyle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Köpeğinizde obezite sorunu varsa bununla başa çıkmak için öncellikle sağlıklı bir diet şart.  Köpeğinize sağlıklı bir diet sağlamak için illa ki pahalı ürünler almanıza gerek yok, önemli olan onun sağlık durumuna, yaşına ve cinsine uygun besini seçmek. Diet süresince köpeğinize kalorisi düşük ama kasları için yeterli protein içeren ürünler verebilirsiniz ya da baka bir sağlık sorunu veya özel durumu varsa bunlara uygun şekilde beslenmelisiniz. En doğru diet için veterinerinize danışmanız en doğru karar olacaktır. Çünkü eğer köpeğinizin özel bir hastalık ya da cinsinden veya ırkından kaynaklı başka

bir özel durumu varsa, tüm bunları göz önüne alarak en doğru diet önerisini veterinerinizden

Dr. Alex German, lifli ve yüksek proteinli gıdaların diet için en uygun seçimler olduğunu ve egzersizi de artırmanın gerektiğini söyledi. Bu şekilde çalışarak ay boyunca köpeklere diet ve egzersiz uygulayan German, yüzde 11 oranında başarıya ulaştı. German, önemli olanın, bu dietin belirli köpekler üzerinde işe yaraması değil, dünya genelinde işe yaramasıydı diye de ekledi. Ale German’ın 2017’de Journal PIOS ONE’da yayınladığı çalışmasında kısır köpeklerin daha fazla yeme eğiliminde olduğu belirtildi. Bu eğilimin, kısırlaştırılma sonrası hormon değişimleri sayesinde olduğu biliniyor. Çiftleşememe stresine bağlı olup olmadığı ise araştırılıyor. Monique Udell, “20  -30 gün içinde köpeğiniz birlikte egzersiz yapmanızı alışkanlık haline getirecek, bu yüzden egzersizi ona sevdirmeniz önemli, aktiviteleriniz eğlenceli olmalı.” dedi. 30 dakika yürüyüşün ardından kahvaltısının bir parçasını vererek onu ödüllendirebilirsiniz diye ekledi.

APOP’ un 2018’ de yaptığı klinik çalışmada dünya köpek nüfusunun yüzde 5.8’ inin obez olduğu, bunun 50 milyon köpeğe eşit olduğunu kanıtladı. 2017’ deki çalışmasında ise dünya köpek nüfusunun yüzde 6’ sının obez olduğunu açıklamıştı. Teksas Üniversitesi, Biyomedikal Bilimler, Veterinerlik Bölümü’ ndenDr. Audrey Cook, troid sorunun yeme eğilimini artırdığını, karın kısmında demliğe benzer bir göbeğin oluştuğunu söyledi.

Kısaca nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için özetledik, isterseniz kısaca tekrar bir göz atalım;

  • Beslenme saatlerinden oluşan bir yemek yeme planı hazırlayın. Bütün gün bir kenarda dolu duran bir yemek kabı bırakmayın. Ona belirli saatlerde ihtiyacı kadar verin ve sonra kaldırın. Köpeğinizin yemeye ihtiyacı yoksa beslemeyin.
  • Öğünleri dışında ekstra mama ya da başka yiyecekler, gereksiz yere ödül maması vermekten kaçının.
  • Düşük kalorili besinler ve mamalar seçin ve onlarla besleyin.
  • Yüzme, yürüyüş, esneme, koşma, oyun gibi aktiviteler yaptırın.
  • Mutlaka diyeti ve sağlığını özellikle bu süreçte veteriner kontrolü altında tutun.

KAYNAKÇA

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-06-17T15:38:16+03:00

About the Author:

Yorum Yap