Kovid-19 Korona Salgınında Evcil Dostlarımız İçin S.O.S !

Kovid-19 Korona Salgınında Evcil Dostlarımız İçin S.O.S !

Her gün kendimizi korona virüsünden korumanın türlü yollarını öğreniyoruz. Hatta evcil dostlarımız için de telaşlanıyoruz.

Peki ya evcil dostlarımız?

Kovid-19 Korona Virüsü için kendimizi korumaya çalışırken evcil dostlarımız için neler yapabiliriz?

Elbette ki, daha az dışarıya çıkmak için yeterli miktarda mama bulundurmak önemli, ayrıca veterineriniz aracılığıyla temassız teslimat kapsamında mama talebinde de bulunabilirsiniz.

Eğer evcil dostunuzun kronik bir rahatsızlığı varsa, bu durumda tabi ki kullandığı ilaçları da yeterli miktarda stoklamak gereklidir.

Tüm bunları yaptınız, peki ya salgından etkilenirseniz ve hastanede ya da karantinada kalmanız gerekirse evcil dostunuz ne yapacak?

Böyle bir durumda onla ilgilenebilecek biri olmalı, yani şimdiden her ihtimale karşı onun için sorumlu olacak acil durum kişisinin olması gerekli. Siz de bu olasılığa karşı onunla ilgilenebilecek bir kişiyi ya da bir kurumu belirlemelisiniz. Bu konuda veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Acil durumlarda evcil kabul eden veterinerlik hizmetleri veya hayvan otelleri işinizi görebilir.

Diyelim ki hastalandınız ve evcil dostunuzu bir başkasına emanet ettiniz, bu durumda yapılması gerekenler ise şunlardır;

Diyelim ki veterinerinizden böyle bir hizmet alamadınız ve evcil dostunuzu başka bir kuruma ya da tanıdığınıza emanet etmeniz gerekti işte bu durumda evcil dostunuzun veteriner bilgilerini kesinlikle emanet ettiğiniz kişiye ya da kuruma vermeyi unutmayın.

Bu arada sadece iletişim bilgileri yeterli olmayacaktır. Tabi ki de karne, tedavi geçmişi ve düzenli kullandığı ilaçlarının da bilgisini vermelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak evcil dostunuzun tasmasına iletişim bilgilerinizi bulundurabilirsiniz. Eğer evcil dostunuzun çipi varsa oradaki bilgilere ulaşılması için de gerekli bilgiyi tasmasında bulundurabilir ve ilgili kişiye ya da kuruma belirtebilirsiniz.

Kaynakça

[1] “Coronavirus Disease (COVID-19) and Pets.” The Animal Medical Center, www.amcny.org/coronavirus-disease-covid-19-and-pets/.

[2] “COVID-19 Precautions.” DoveLewis, www.dovelewis.org/pet-owners/covid-19-precautions.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-04-10T12:01:06+03:00

About the Author:

Yorum Yap