Sizin Yerinize Kediniz Sizin Sahibiniz Olsaydı Size Nasıl Davranırdı?

, Kedi BakımıSizin Yerinize Kediniz Sizin Sahibiniz Olsaydı Size Nasıl Davranırdı?

Sizin Yerinize Kediniz Sizin Sahibiniz Olsaydı Size Nasıl Davranırdı?

Sizi yavrusu olarak gördüğünden sizi kucaklayıp her yerinizi yalamak isteyecektir çünkü yalanmak onlar için temizlenmek anlamına geldiğinden sizi yavrusu olarak temiz tutmak ve koku salıp yabancıları davet etmenizi önlemek isteyecektir. Ayrıca bu davranış sizin kokunuzu tüm zerreciklerine varana kadar benimsemesinden kaynaklanır çünkü koku sevgi ve bağlanmaktır, sevgi göstergesi olarak kediler birbirlerini yalar.

Size yavrusu gibi gördüğünden size tuvalet eğitimi vermeye çalışacak ve kumu nasıl kullanacağınız konusunda size türlü deneyimler yaşatmaya başlayacak. Tuvaleti kuma yapmak onlar için önemlidir, çoğu kedinin dışarıda dahi olsa tuvalet için toprağı ya da kumluk bir alanı kazdığını görürüz, bu davranışları yine yabancı misafirlerden korunmaktır. Dışkının kokusu başka bir hayvanı avlanma içgüdüsüyle çağırabilir. Evde yaşayan kediler de bu tehlikeyi bilinç altına biliyor olduklarından dışkılarını kuma gömme ihtiyacı duyar.

Eğer kediniz yavruysa vay halinize! Sizi kardeşi gibi görürse, sizinle sürekli boğuşmak oyun oynamak, koşmak, saklanmak ve en önemlisi avlanma içgüdülü alıştırmalar yapmak isteyecektir, bu durumda sizin de onun kadar enerjik olmanızı bekleyecektir.

Sizi ebeveyni olarak da algılayabilir, bu durumda ise onun davranışlarına benzer olmayan davranışlar sergilediğinizde şaşıracaktır ve anlam veremeyecektir.

Kediler Biz Uyurken Başımıza Dikilir ve Seyreder!

Geceleri hareketli olan kediler, sahiplerinin neden uyuyakaldığına anlam veremez. Bu yüzden bir süre seyreder. Siz tatlı uyurken başınıza dikilir ve sanki psikopatmış gibi size bakmaya başlar. Üzerinizdeki ağırlığı ya da size bakan bakışları fark ettiğinizde, gecenin bir yarısı, karanlıkta parlayan bir çift gözle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun nedeni, sizin kediler gibi gece koşup eğlenmek yerine uyumanızdır. Acaba kediler bizi insan mı yoksa kedi olarak mı algılıyor? Ya da çok başka bir canlı türü mü, bilemiyoruz! Fakat birçok kedinin bize karşı gösterdiği tepkilerden anlaşılan, farklı da görünsek bizi kedi gibi düşündükleridir.

Her iki durumda da sizi eğer kedi olarak algılıyorsa, sabah gün doğumuyla kahvaltı yapmak yani mamasını yemek isteyecek ve sizin o saatlerde uyuyor olmanızı anlamayacaktır. O saatlerde kediye mama vermek, akıl almaz bir vakitte yerine getirilmesi gereken bir istek olarak önünüze çıkacaktır.:) Kedilerin bu alışkanlığı, kedilerin gün ışığına dayanarak hareket etmesindendir. Atalarından miras kalan bilgilere dayanarak güneşin doğmasıyla günün başladığını ve batmasıyla da bittiğini bilir.

Aslında kediler gündüzden çok gece daha aktiftir.

Eğer sizin yerinize o sahip olsaydı bu durum da sizin için can sıkıcı olabilirdi. Kediler geceleri koşar, avlanırlar, bu yüzden kediniz geceleri siz uyurken evde hunharca koşar ve oynar. Size avlanmayı öğretmek isteyecektir. Size pusu kurmayı, saklanıp avı takip etmeyi ve uygun anda avı yakalamayı öğretip bunu yapmanızı bekler eğer yapmazsanız size kuş avlayıp getirebilir.:)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2020-01-25T19:43:48+03:00

About the Author:

Yorum Yap